آسیب های چند لیگامانی در زانو

دکتر فیروز مددی- متخصص ارتوپدی،فوق تخصص ارتوپدی اطفال

 

زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن می باشد به طوری که تمامی وزن بدن از طریق این مفصل تحمل می گردد. زانو یک مفصل لولایی است و دارای لیگامان های متعددی است که این لیگامان ها مسؤول نگهداری پایداری زانو، جلوگیری از حرکت قدامی و جانبی زانو می شوند.
لیگامان کولترال داخلی در سمت داخل زانو قرار گرفته است و از کوندیل داخلی زانو منشاء می گیرد و به قسمت داخلی درشت نی اتصال دارد. این لیگامان از جابجایی زانو به سمت خارج جلوگیری می کند و همچنین جلوی باز شدن زانو از داخل را می گیرد.

ligament-injury-0

لیگامان کولترال خارجی در سمت بیرونی پا قرار دارد و از کوندیل خارجی ران در بالا منشاء می گیرد و به استخوان نازک نی یا فی بولا در پایین متصل می شود. این لیگامان از جابجایی پا به سمت خارج جلوگیری می نماید.

ligament-injury-1لیگامان صلیبی قدامی یکی از مهمترین لیگامان های زانو می باشد. این لیگامان از حفره بین دو کوندیل زانو منشاء می گیرد و به صفحه فوقانی استخوان درشت نی ( پلاتوی تیبیا) متصل می شود. این لیگامان نیز مانند سایر لیگامان های زانو باعث پایداری زانو می گردد همچنین این لیگامان از حرکت قدامی ساق پا بر روی استخوان ران جلوگیری می نماید.

ligament-injury-2لیگامان صلیبی خلفی نیز از حفره بین دو کوندیل استخوان ران منشاء می گیرد و به صفحه فوقانی استخوان درشت نی متصل ( پلاتوی تیبیا) می شود. این لیگامان در کنار لیگامان صلیبی قدامی به صورت ضربدری قرار گرفته است و از به پشت رفتن ساق پا ممانعت می نماید. همچنین این لیگامان به همراه لیگامان صلیبی قدامی باعث پایداری زانو در حرکات چرخشی می شود.

ligament-injury-3

هر ضربه مستقیمی به زانو و یا انقباض شدید عضلات اطراف زانو مثلا وقتی که دونده ای به طور ناگهانی تغییر مسیر می دهد می توانند به زانو و لیگامان های آن آسیب وارد نمایند. زمانی که مکانیسم آسیب رسان به زانو بسیار شدید و پرقدرت باشد این موضوع می تواند علاوه بر یک لیگامان موجب پارگی دو یا بیشتر از دو تا لیگامان های پایدار کننده زانو شود. این نوع از صدمات بسیار جدی هستند و می توانند موجب دیسلوکیشن یا در رفتگی زانو شوند در این حالت زانو دیگر پایدار نمی باشد و مقدار زیادی از عملکرد طبیعی خود را از دست می دهد.

چه علائمی می تواند آسیب چند لیگامانی زانو داشته باشد؟
این آسیب همراه با درد شدید می باشد و معمولا تورم زیادی در زانو وجود دارد. بیمار بعد از آسیب توانایی راه رفتن ندارد و ممکن است عصب های ناحیه و حتی غضروف مفصلی در زانو آسیب ببیند. به علت اینکه در این موارد چندین لیگامان زانو آسیب می بیند زانو بعد از حادثه و بهبود علائم حاد ناپایدار می باشد. بیمار معمولا در حین راه رفتن احساس خالی کردن زانو در جهات مختلف را دارد و زانو به نظر بیمار لق می رسد.

ligament-injury-4

تشخیص چگونه است؟
اولین اقدام گرفتن شرح حال است و بعد از آن نوبت به معاینه زانو توسط پزشک است. بعد از معاینه پزشک با توجه به اطلاعاتی که از معاینه و شرح حال بدست می آورد تصمیم به درخواست اقدامات پاراکلینیک می نماید. این اقدامات می تواند شامل درخواست عکس ساده، MRI و یا انجام آرتروسکوپی باشد. در عکس ساده ممکن است جابجای زانو یا حتی شکستگی استخوان های مفصل زانو باشد. در بعضی موارد در عکس ساده ممکن است شواهدی از کندگی استخوان از محل اتصال لیگامان به استخوان مشاهده گردد.

ligament-injury-xrayMRI اطلاعات بسیار بیشتری از عکس ساده در اختیار پزشک قرار می دهد. در MRI وضعیت پارگی لیگامان ها به خوبی مشاهده می شود و در صورت آسیب غضروفی و جدا شدن غضروف در MRI این آسیب قابل مشاهده است.

ligament-injury-xray ligament-injury-mriدر MRI بالا آسیب لیگامان های صلیبی مشهود است.

درمان

در مواردی که آسیب چند لیگامان در زانو داریم جراحی ضروری است. در جراحی معمولا جراح با استفاده از گرافت های تاندونی سعی بر ترمیم لیگامان های آسیب دیده می نماید. بعد از جراحی نیز انجام یک فیزیوتراپی مناسب و کامل اندیکاسیون دارد.

ligament-injury-5تصویر فوق ترمیم پارگی لیگامان صلیبی تحتانی را نشان می دهد.

اشتراک در تلگرام

7 پاسخ
 1. mohammad.kh says:

  نوشته هاتون خوبه.بنده ام ۲ماه درگیر پارگی های چندلیگامنی شدم.واقعا شرایط بدی.آرزوی توفیق روز افسون دارم براتون

  پاسخ
 2. mohammad.kh says:

  نوشته هاتون خوبه.بنده ام ۲ماه درگیر پارگی های چندلیگامنی شدم.واقعا شرایط بدی.آرزوی توفیق روز افسون دارم براتون

  پاسخ
 3. صنم says:

  من هم 3 هفته است که درگیر پارگی چندلیگامانی شده ام – در اثر پیچ خوردگی زانو در ورزش.
  MRI ، پارگی کامل ACL (رباط صلیبی قدامی) و پارگی موضعی در MCL (رباط صلیبی داخلی) ، آسیب به منیسک، ترک استخوان، جمع شدن مایع استخوانی در حفره پشت زانو و خونریزی داخلی را نشان می دهد.
  دکتر نوروزی، و چندین دکتر دیگر ، همگی جراحی را توصیه می کنند.
  ولی جالب توجه این است که دکتر فراهینی توسط معاینه تشخیص دادند با وجود اینکه MRI پارگی کامل ACL را نشان می دهد، ممکن است درصدی از بافت رباط هنوز سالم باقی مانده باشد که در MRI قابل مشاهده نباشد ولی در معاینه شک بر انگیز است.
  و امکان ترمیم ACL بدون جراحی وجود داشته باشد.به دستور ایشان، 2 هفته با زانو بند بلند، پایم را بسته ام و دارو مصرف میکنم. بعد از این 2 هفته دوباره برای ویزیت باید مراجعه کنم تا مشخص شود که در رباط ، ترمیمی صورت گرفته یا نیاز به جراحی میباشد.
  انشالله که اینطور باشد و نیاز به جراحی نباشد.

  پاسخ
 4. صنم says:

  بنده به دستور دکتر فراهینی یک هفته ی دیگر هم پایم را بسته در زانو بند (آتل) نگه داشتم و بعد از آن شروع به فیزیوتراپی و آبدرمانی کردم. به فرمایش دکتر، هنگام آسیب به رباط، نمی توان به سرعت جراحی را تجویز نمود. بلکه باید حداقل 2 ماه از زمان حادثه بگذرد تا تورم ناشی از حادثه از بین برود و بتوان تشخیص صحیح داد.
  بعد از باز کردن زانو بند، به مدت 2 ماه مراعات و آبدرمانی و فیزیوتراپی، دوباره MRI گرفتم (البته از مرکزی مطمئن- مرکز دکترعلی رادمهر ، آرژانتین) .
  MRI ، تمامی رباط ها و منیسک را 100 نرمال نشان دادند! ( یعنی حداقل 60% از رباط سالم باقی مانده بوده که توانسته خودش را ترمیم کند و اکنون 100% نرمال شود. درصورتیکه در MRI اول-در مرکز MRI آتیه- تشخیص عکسبرداری، 100% پارگی رباط صلیبی بود. این اشتباه فاحش MRI تمامی دکترهارا به نیاز مبرم جراحی راهنمایی می کرد.)
  به علاوه در MRI جدید، به شکستگی خطی (ترک) در استخوان درشت نی هم اشاره شده بود. که متاسفانه به دلیل اینکه هیچ کدام از دکترها دستور سیتی اسکن نداده بودند و MRI اول هم به هر دلیلی (التهاب اولیه زانو یا کیفیت پایین کار اپراتور MRI) نتوانسته بود شکستگی را تشخیص دهد، بعد از گذشت جمعاً 3ماه از حادثه، تازه بندده متوجه شکستگی استخوانم شده ام.
  به هر صورت نکته مثبت این است که نیاز به جراحی ندارم.

  پاسخ
  • N says:

   بازم خدا را شکر کن که پارگی رباط نداری
   منم تقریبا چهار ماه با این معضل درگیرم
   تقریبا چهارماه پیش تو فوتبال از ناحیه زانو پام پیچ خورد
   بعد از یک ماه رفتم ام ار ای گرفتم و پیش هر دکتری بردم گفتن هم رباط صلیبی م و هم مینیسک م پاره هست ولی نه تو دویدن و نه تو راه رفتن مشکلی ندارم .یا ب اصطلاح زانوم خالی نمیکنه
   ی فیزیوتراپ هم تست بالینیش کرد گفت رباطم پاره نیست کش اورده
   امروز دوباره ام ار ای گرفتم تا ببینم دکتر چه میگه
   چهار ماهه فوتبال بازی نکردم و توی این مدت ی دو سه باری رفتم بازی کنم یدفه ی فشاری که به زانوم میومد درد میگرفت و منم دیگه ادامه نمیدادم
   البته مینیسکم فکر کنم پاره هست خودم فکر میکنم بخاطر اونه که درد میگیره
   خدا کنم پارگی رباط نباشه

   پاسخ
 5. فريد نصرالهي says:

  سلام
  خیلی مایوس و افسرده شدم . نمیدونم کجا و پیش کدوم دکنر فوق تخصص برم . هرکدام یه چیزی میگن
  فکر میکنم چون وضع زانوی من پیچیده و بر اثر تصادف چند لیگامان و غضروف پارگی یا اسیب دیده و شاید بگفته یکی از دکترها استخوان شکسته بد جوش خورده و … کلا ۳ساله درگیرم و بلاتکلیف و هیچ لذتی از زندگی و جوانی نمیبرم . کاش یکی این پیغام منو بجا و دکتر مناسبش برسونه و کمک کنه به زندگی دلخواه برگردم. لطفا کمکم کنید

  پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *