پارگی منیسک زانو

دکتر حمید رضا اصلانی – ارتوپد، فوق تخصص جراحی اندام فوقانی و اعصاب محیطي از امريكا

 

منیسکها چه هستند؟
در واقع منیسکها ساختمانهای هلالی شکلی هستند که بین سطوح مفصلی استخوان های ران و ساق قرار داشته و وزن بدن را تحمل می کنندسطح مقطع منیسکها بشکل مثلث بوده و به محیط مفصل زانو اتصال دارند. در واقع در زانوی طبیعی دو عدد منیسک وجود دارد : منیسک خارجی که در طرف بیرونی زانو و منیسک داخلی که در طرف داخلی زانو قرار گرفته اند .

internal-meniscusexternal-meniscus

کار منیسکها در زانو چیست ؟
در واقع کار مهم و واقعی منیسکها تحمل و جذب حدود دو سوم نیروها و ضربات وارد به غضروفهای مفصل زانو می باشد. در ضمن منیسکها بصورت یک کلاه روی غضروفهای استخوان ران قرار گرفته و عامل افزایش پایداری بیشتری در زانو هستند.

knee-pressure

خون منیسکها و قدرت ترمیم پذیری آنها چگونه است؟
در واقع اکثر قسمتهای منیسک فاقد جریان خون می باشد و اگر شما آنها را ببرید هیچگونه خونریزی رخ نخواهد داد. تنها استثناء قسمت محیطی منیسکها ست که حدود 20% آن دارای جریان خون کافی ست و بخاطر همین است که منیسکها قدرت ترمیم پذیری را بجز در مورد پارگی محیطی ندارند و تنها می توان پارگی های 4/1 محیطی منیسک را ترمیم کرد. از نظر عصب گیری و درد نیز درد و حساسیت هم عمدتاً محدود به قسمتی است که منیسکها جریان خون دارند.(شکل 1 الف)
معمولاً ارتوپدها منیسکها را از نظر آناتومیک به سه قسمت تقسیم می کنند. 3/1 قدامی را بنام شاخ قدامی 3/1 میانی را به نام تنه و 3/1 خلفی را بنام شاخ خلفی می نامند.

meniscus-anatomy-1meniscus-anatomy

منیسکها چگونه آسیب می بینند؟
معمولاً دو مکانیسم متفاوت برای پارگی منیسکها توضیح داده شده است.
اول پارگی های ضربه ای: که معمولاً ناشی از واردآمدن یک نیروی خیلی شدید به منیسکها و در نتیجه پارگی و جدا شدن قطعات منیسک از یکدیگر بوده و این نیرو اغلب حاصل یک ضربه پیچشی و فشاری به زانوها و یا ضربه به قسمت طرفین زانوها و تحت فشار قرار دادن منیسکها می باشد. یک مثال شایع معمولاً از این نوع ضربه ها افتادن برروی پاشنه از عقب همراه با چرخش ساق حین انجام بازی فوتبال است . معمولاً ضایعه در افراد زیر 30 سال شایع تر بوده ، گرچه احتمال این نوع پارگی در همه سنین وجود دارد.

meniscus-injury

مکانیسم دوم پارگی های دژنراتیو منیسکها هستندکه معمولاً ناشی از ضعیف شدن و پیری منیسکها در اثر افزایش سن می باشند . معمولاً بعد از 30 سالگی و با پیشرفت سن افزایش می یابند. منیسکها حالت ارتجاعی و شکل پذیری خود را از دست داده و در نتیجه تنها بایک ضربه کوچک مانند یک نشست و برخاست ساده دچار پارگی می شوند حتی گاهی اوقات بیمار ضربه ای که باعث ایجاد این ضایعه شده را بخاطر نمی آورد. این نوع پارگی معمولاً در نوجوانان و جوانان دیده نمی شود.

degenerative-meniscus-tear

آیا شکلهای خاصی برای پارگی منیسکها وجود دارد؟
در واقع منیسکها می توانند به هرشکلی و در هر قسمتی دچار پارگی شوند گرچه پارگی های شاخ قدامی منیسک غیر شایع می باشند. معمولاً پارگی های منیسکها از شاخ خلفی شروع شده سپس به سمت تنه وبعد شاخ قدامی گسترش می یابد.

 Picture2Picture3( مثال هایی از پارگی مینیسک ها)

 

پارگی منیسکها چه علائم و نشانه هایی دارند؟
معمولاً پارگی منیسکها باعث درد قسمت کناره ی زانو خصوصاً در محل منیسکها یعنی خط مفصل (بین ران و ساق) میگردد.ممکن است پارگی منیسکها باعث تورم زانو گردد گرچه این تورم اغلب شدید و زیاد نیست و معمولاً تورم مختصری روز بعد از ضربه ایجاد میگردد که همراه با لنگش و سفتی مفصل نیز هست .

بعضی وقتها زانو قفل شده و بصورت خم باقی می ماند و صاف کردن زانومعمولاً با درد همراه می شود. عمدتاً این سناریو همراه با پارگی منیسک ها بصورت دسته سطلی اتفاق می افتد که قسمت پاره شده منیسک بداخل مفصل زانو رفته ومانع از صاف شدن زانو می گردد.

meniscus-tear

هر فعالیت پیچشی ، نشست و برخاست باعث گیر افتادن قسمت پاره شده درون مفصل و درد می شود. معمولاً درد بیمار و حالت لنکش بیمار بعد از چند روز از بین می رود ولی این حالت بعد از انجام فعالیتهای شدید مجدداً اتفاق می افتد.

همانطور که قبلاً گفته شد منیسکها معمولاً ترمیم نمی شوند مگردرمان خاصی جهت آنها انجام شود.
چطور می توان پارگی منیسکها را تشخیص داد؟
پارگی منیسکها را می توان باتاریخچه و درد خط مفصلی تشخیص داد همچنین با استفاده از بعضی تستهای مخصوص می توان زانو رابطوری تحت استرس قرار داد که باعث ایجاد صدا یا درد ناشی از پارگی منیسکها گردد و در آخر تایید نهایی تشخیص انجام MRI یا آرتروگرافی مفصل زانو امان پذیر خواهد بود .

meniscus-mri

 

درمان پارگی منیسک چیست ؟
وقتی پارگی منیسک تشخیص داده شد باید آن را درمان کرد. بیمارانی که زانوی آنها قفل شده بعلت درد و محدودیت حرکات زانو معمولاً به درمان سریعتری نیاز دارند. از آنجایی که تا بحال هیچ درمان داروئی ، بریس یا فیزیوتراپی برای پارگی قسمت بدون خون منیسکها توصیه نگردیده است،لذا جراحی آرتروسکوپی بهترین راه درمان برای بیمارانی است که به درمان غیر جراحی پاسخ نداده اند. همانطور که قبلاً توضیح داده شد تنها پارگی زیر یک سانتی متری که در ناحیه دارای جریان خون (20% خارجی منیسک) اتفاق می افتد قابلیت ترمیم را دارد گرچه این نوع پارگی بسیار بسیار نادر می باشد.
جراحی آرتروسکوپی بصورت یک عمل جراحی سرپائی انجام خواهد شد و جراح ابتدا تمام مفصل را مورد ارزیابی قرار داده و وجود ضایعات دیگر ( مانند آرتریت ، پارگی لیگامانی و پارگی قسمتهای دیگر منیسک ) را بررسی خواهد کرد. سپس اقدام به دیدن پارگی منیسک و لمس آن با کمک ابزاری بنام پروپ می نماید. بسته به محل و نوع پارگی منیسک جراح تصمیم به برداشتن یا ترمیم منیسک می گیرد. برداشتن منیسک (که اصطلاحاً منیسکتومی گفته می شود) با کمک قیچی هاو ابزارهای کوچکی صورت می گیردکه فقط قسمت پاره شده را برخواهد داشت. جراح سعی خواهد کرد تا جائی که امکان دارد قسمت بیشتری از منیسک را حفظ نماید. اگر پارگی در قسمت محیطی اتفاق افتاده باشد جراح سعی بر ترمیم منیسک خواهد داشت چون برداشتن پارگی قسمت محیطی مستلزم برداشتن قطعه بزرگی از منیسک است ولی با ترمیم تمام منیسک حفظ خواهد می گردد .

arthroscopy-devices

 

اگر پارگی منیسکها قابل ترمیم باشد شما آن را چگونه انجام خواهید داد؟
چندین روش جراحی جهت ترمیم منیسکها باکمک آرتروسکوپ وجود دارد که عبارتند از:
روش از داخل به خارج Inside – Out : که در این روش جراح چندین زوج نخ را با کمک سوزنهای مخصوص از درون قسمت پاره شده منیسک رد کرده و در قسمت خارجی روی کپسول مفصل آنها را بهم گره خواهد زد.

internal-repair-1

 

روش از خارج به خارج Out – in – Out : که در این روش نخهای بخیه از پوست و سپس منیسک رد شده و سپس با ردشدن مجدد از منیسک به خارج از مفصل هدایت شود و بر روی کپسول مفصلی گره زده خواهد شد.

internal-repair-2

 

روش ترمیم داخلی : روشهای متعددی برای ترمیم آرتروسکوپیک وجود دارد و این روشها به جراح اجازه خواهد داد که بدون برش برروی پوست ترمیم منیسکها را انجام دهد.

internal-repair-3

برنامه بعد از عمل جراحی بیماران چه خواهد بود؟
برای این بیماران باید قسمت ترمیم شده منیسک را تا زمان جوش خوردگی محل ترمیم محافظت کرد. نقش ترمیم منیسک، تنها، نگهداشتن منیسکها در کنار یکدیگر تا زمان جوش خوردگی کامل آنها است . برای این منظور تا حداقل سه هفته به بیماران اجازه گذاشتن وزن برروی اندام داده نخواهد شد. از طرف دیگر حرکات مفصل و ورزشهای تقویت عضلات به بیماران آموزش داده می شود و
طی زمان مناسب ، زیر نظر فیزیوتراپ، بتدریج فشار و وزن گذاشته شده برروی مفصل افزایش داده خواهد شد . اجازه گذاشتن حداکثر فشار بر روی مفصل بعد از 2 تا سه ماه داده شده دویدن و انجام ورزشهای سبک بعد از 3 تا 4 ماه در صورت عدم وجود درد در مفصل و حرکات وبرگشت کامل قدرت زانو و عضلات امکانپذیر خواهد بود .
برگشت و بازتوانی بعد از برداشتن منیسکها بسیار سریعتر خواهد بود و استفاده از عصاها تا زمانی که بیمار بتواند بدون لنگش راه برود ( معمولاً 5 تا 7 روز ) مورد نیاز می باشد. با برنامه بازتوانی خوب می توان بعد از 4 تا 6 هفته به سطح فعالیتهای فیزیکی گذشته مانند ورزش بازگشت.

اشتراک در تلگرام

49 پاسخ
 1. محمد آصف رحیمی says:

  سلام عرض میکنم خدمت همه ای کابران وب سایت تخصصی زانو. من الان ده ماه هست که زانویم بعد از افتادن رو زمین در بازی فوتبال زانویم درد دارد. مدتی من با استفاده از ویتامین ها، و مالیدن کرم های ضد در مفاصل درد زانویم، از بین رفت و و من دوباره ورزش های رزمی ام را با احتیاط ادامه دادم. و لی حدود 3 هفته است که دوباره درد گرفته و تقریبا قدم زدن برایم مشکل شده است.
  خواهش میکنم در این مورد بنده را همکاری کنید. من در جایی هستم که امکانات درمان بجز داروهای ویتامنی و مسکن وجود ندارد.
  پیشاپیش متشکرم

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   با توجه به اين كه مي فرماييد سر فونبال زمين خورديد احتمال صدمه منيسك، غضروف و رباط هاي شما وجود دارد ، چون امكان بررسي هاي بيشتر مانند MRI را نداريد پيشنهاد مي شود ورزش هاي عضله چهار سر ران را انجام دهيد در صورت امكان شنا و راه رفتن در آب موثر است.از خم و راست كردن و نشست و برخاست زياد اجتناب كنيد.
   با تشكر

   پاسخ
 2. محمد جواد says:

  سلام
  من فوتبال بازی میکنم و چپ پا هستم حدود شش ماه پیش زانوی پای راستو از ناحیه منیسک عمل کردم و قسمت از منسک رو برداشتن الان میتون راه برم بدوم ولی یک مشکل دارم موقع ک سرعتی میخوام بدوم زانوم دچار لرزش میشه میخاد پیچ بخوره و در قسمت ناحیه نی نازک رگ ها درد میکنه هرچه ورزش میکنم عضلات چهار سر رانم قوی نمیشه .یک رگ در قسمت نی نازک از باسن شرو تا پاشنه پا دادامه دار همش درد میکنه و قتیکه فشار میاد پیچ میخوره از چی میتونه باشه
  تشکر .

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   اگر پيچ خوردگي پايتان زياد باشد ممكن است ناشي از پارگي ناقص يا كامل رباط متقاطع قدامي باشد. پيشنهاد مي شود براي تقويت عضلات چهار سر ران بهترين كار فعاليت هاي ورزشي در آب با وزنه است. پيشنهاد بعدي اين است كه بعد از اين فعاليت ها MRI را تكرار كنيد و مجددا به ارتوپد مراجعه كنيد.

   با تشكر

   پاسخ
 3. فضلعلی ازساوه says:

  مدتيست زانوم قفل میکند برای بازکردن وبالعکس کلی بایدزانموماسژبدم بالنگی وچوب دستی راه میرم.ام آرای گرفتم پارگی مینیکس نشان میدهند چکار بایدزانموماسژبدم. ?

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   در صورتي كه در راه رفتن زانويتان قفل مي كند اين قفل كردن واقعي است اما اگر زمان بلند شدن احساس مي كنيد زانو صاف نمي شود مربوط به مشكلات كشكك زانو است. معمولا قفل كردن واقعي زانو در پارگي هاي منيسك به صورت دسته سطلي و يا كندگي هاي غضروف مفصلي و وجود جسم آزاد در مفصل بروز مي كند. هر نوع پارگي منيسك نمي تواند باعث قفل شدگي زانو گردد.
   با تشكر

   پاسخ
 4. نیما says:

  سلام
  زانوی من بدلیل ضربه خارجی وارد امده مدتی درد میکرد و پس از مراجعه به پزشک فیزیوتراپ و mri نتیجه بدست بدین شرح که پارگی نسبی رباط صلیبی قدامی و پارگی شاخ خلفی مینیسک داخلی محرز میباشد با اینحال و با گذشت شش ماه و 15 جلسه فیزیوتراپی هنوز برخی مشکلات مثل خالی کردن زانو و درد بسیار شدید خصوصا بعد از نشستنهای طولانی همچنان مثل سابق ادامه دارد لطفا راهنمایی کنید که ایا مشکل فوق قابل درمان است یا خیر؟ اگر قابل درمان است چگونه؟

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   با توجه به خالي كردن زانو شما اگر خالي كردن واقعي زانو باشد بهترين كار جراحي زانو و بازسازي رباط ها مي باشد چون به نظر مي رسد با توجه به خالي كردن زانو شما قسمت باقي مانده اي از ليگامان زانو شما پاسخگو نياز هاي فعاليت هاي بدني شما نمي باشد.
   با تشكر

   پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   در مورد شما به نظر مي آيد اگر خالي كردن زانو شما خالي كردن واقعي باشدحتما بايد ابتدا آرتروسكوپي زانو انجام شود و با ديد مستقيم رباط متقاطع شما از محل اتصال به استخوان ران تا ساق به طور كامل بررسي و تحت كشش قرار گيرد در صورت پارگي ناقص اقدام به بازسازي نصف از ليگامان و در صورت پارگي كامل اقدام به بازسازي كامل ليگامان صورت گيرد.
   با تشكر

   پاسخ
 5. کاویان says:

  سلام من در اثرپرش دریکی ازورزش های رزمی زانوم پیچ خورد وباعث پاره شدن طناب های بیرونی زانو شد بنده زانویم راگچ گرفتم ولی بعدازبازکردن گچ نمیتوانم مثل قبل راه بروم .آیا زانوی من به حالت اولیه برمیگردد؟

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   در مورد زانوي شما در صورتي كه طناب هاي خارجي مقدار زياد صدمه نديده باشد نياز به كاري نيست در صورتي كه صدمه زياد باشد شايد نياز به اصلاح محور زانو و يا بازسازي ليگامان جانبي خارجي زانو شما لازم گردد.
   با تشكر

   پاسخ
 6. علی اکبر نوروزی says:

  سلام من مطالب مربوط به پار گی و اسیبهای مینیسک را خواندم . در جواب عکس mri کاملا پارگی درجه 3 وجود دارد. ایا بدون عمل جراحی امکان درمان وجود دارد.من نظرات دکتر رادیولوژیست را پیوست کردم.
  the minimal joint effusion,grade 3 tearing in posterior horn of medial menisci,acl intra substance degeneration and sub chondral signal changes in medial tibia plateau are seen.
  there are joint effusion, baker cyst,grade 3 tearing in posterior horn of medial menisci, acl intra substance degeneration, pcl buckling and minimal sub chondral signal changes in medial femoral condyle, tibia plateau.

  پاسخ
 7. علی says:

  با سلام .جناب دکتر بنده در ام ار ای دچار پارگی خفیف شاخ خلفی مینیسک داخلی شده ام . گاهی که روی صندلی نشسته ام گاهی هنگامیکه دراز کشیده ام گاهی هنگام راه رفتن دچار درد در کناره های داخلی هر دو زانو میشوم.این لفط اسیب خفیف یعنی چند درصد اسیب به مینیسک با وجود اینکه درد زیادی دارم. با تشکر فراوان

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   همانطور كه مي دانيد همه پارگي هاي منيسك نياز به جراحي ندارد پيشنهاد مي شود با مراجعه به يك پزشك ارتوپد از نظر منشاء درد زانوي خود اطمينان حاصل نموده كه ناشي از منيسك شما مي باشد.چون درد شما در همه حالت ها وجود دارد.
   با تشكر

   پاسخ
 8. مژگان says:

  با سلام ۴٨ سال دارم ,به علت درد زانو MRI کردم کندرومالاسي پاتلا و دژنراسيون منيسک گزارش شد,چه بايد کرد؟

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   شما لازم است زانو خود را با ورزش هاي چهار سر زانو تقويت كنيد. از خم و راست كردن زياد و بالا و پايين رفتن پلاه بپرهيزيد.
   با تشكر

   پاسخ
 9. میلاد says:

  سلام من ۶ماه پیش تو فوتبال منیسک پام پاره شدبعداز ۴ماه عمل کردم باروش ارتروسکوپی ترمیم شد حالا دوماه از عملم میگذره پزیر زانوم خیلی درد داره آیا احتمال داره دوباره منیسکم پاره بشه ؟

  پاسخ
  • دكتر حميد رضا اصلاني says:

   با سلام
   در مورد زانو شما احتمال پاره شدن نيست ولي احتمال اين كه خوب جوش نخورده باشد وجود دارد. اگر مشكل داريد به پزشك معالجتان مراجعه كنيد.
   با تشكر

   پاسخ
 10. فریبا says:

  باسلام .من مدتی است بدون وارد شدن ضربه به پاهام صبح که خواستم بلند شوم نتوانستم روی پای راستم به راحتی بایستم.وزمانی که روی پاشنه فشارم میدهم درد بیشتراست .طبق MRI زانوم آب آورده ومینیسک داخلی آسیب دیده چه باید کنم چون به راحتی نمی توانم راه بروم. باتشکر

  پاسخ
 11. علی عظیمی از شهر ستان کوثر استان اردبیل says:

  سلام دکتر اصلانی
  سال 90 جراحی ACL و پارگی مینسک در بیمارستان آتیه توسط شما داشتم . چند هفته ای زیر زانو و محل برش استخوان تورم بدون درد دارم که این تورم خود به خود درست میشه دوباره عود میکنه علت آن چیست؟

  پاسخ
  • دكتر حميدرضا اصلاني says:

   با سلام،احتمالا اين تورم ناشي از التهابات سينويت گذراي مفصل مي باشد. پيشنهادي مي شودكه يك گرافي ساده از زانو گرفته تا مطمن شويد واكنش پيچ هاي جذبي نباشد.

   پاسخ
 12. علي says:

  باسلام
  من حدود دوماه پيش توبازي فوتسال زانوم يه پيچ جزيي خورد وبامراجعه به پزشك بهم گفت رباط ACLدچاركشيدگي شده و پاره نشده وبايد وزنه بزني من بعد از١ماه وزنه زدن رفتم mriگرفتم وخيلي راحت راه ميرم ونرم دويدن و حتي بازي هم ميكنم تاحدودي ولي جواب ام ار اي من كه اومد زدهكه پارگي شاخ خلفي منيسك داخلي وACL
  هنوزبه دكترمتخصص مراجعه نكردم ميخواستم سوال كنم باتوجه به اينكه من حرفه اي فوتسال بازي ميكنم ميتونم بدون عمل برگردم
  باتشكر

  پاسخ
 13. قاسم طاهری says:

  سلام. من سه ماه پیش حادثه دیدم .‌بعد از انجام ازمایشات وMARتوسط پزشک ارتوپد پارگی منیسک و تشخیص دیسکوید عمل ارتروسکوبی را انجام دادم بگفته پزشک قسمت پر منیسک را خالی کردن الان بعداز دو ماه درد داشتم باز مراجعه کردم دوباره MARگفتن احتمالا زایدای از منیسک بین مفاصل مونده وایجاده درد میکنه دوباره امدم گفت نه مشکل ندار .هنوز مفاصل شما . ادت به منیسک جدید نداره شما بااستخر رفتن ورزشهای سبک خوب میشه فیزو تراپی نیاز نیست.اما هنوزم درد دارم ونمیتوانم بدوام وکل مفصل زانوم حالت تیر کشیدن داره و در راه رفتن لنگش دارم .لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
 14. زهرا says:

  مادر من 73 سال دارد سه سال پیش از پله افتاد بعد از یکسال یک پایش ضربدری شد فقط پای راست در ام ار ای گفتند ای سی ال پاره و ام سی ال اسیب دیده است نیم پاره البته در معاینه پا انگار ام سی ال پاره است ایا میتوانیم عمل ترمیم ام سی ال با ارترسکوپ کنیم ازتروز کم هم دارد ولی کلا درد ندارد چه کنیم ترجیح چیست هر دکتر چیزی گفته و کلا گیج هستیم .

  پاسخ
 15. قاسم طاهری says:

  با سلام مجدد.درمان من چگونه است .سه ماه پیش منیسک دیسکوید عمل کردم ارتروسکوپی.هنوز بغل زانو م درد میکن در راه رفتن لنگش دارم همراه درد یک روز هم بدون درد وتیرکشیدن نبوده.نا امید شدم از بهبودش.دکتر م گفت استخر برو ورزش کن …همه را انجام دادم فرقی نکرد ام ار ای جدید بردم چیزی بین مفصل نمانده.راه درمان چیست .لطفا کمکم کنید از ایندرد. راحت بشم.نظر شما درمورد قرص کلوکوزامین چیست تابحال مصرف نکردم.باتشکر از شما.

  پاسخ
 16. سارا says:

  با سلام.ممکنه تفسیر این ،،mriرو بگید:تغییر سیگنال خطی در شاخ خلفی منیسک مدیال به همراه کیست های ساب کندرال پاتلا.باقی ش طبیعی بود

  پاسخ
 17. یاشار says:

  با سلام .
  من دچار پارگی درجه سه مینیسک زانو شده بودم ، دکتر جراح گفته بود قسمت پاره رو می دوزم و برای سه هفته بعد وقت عمل دادن به من ، دو هفته مونده به وقت عمل در حال پیاده روی زانوم قفل کرد و حتی با مراجعه به فیزیوتراپ هم حل نشد ، بعد عمل دکتر گفت مینیسکت کلا کنده شده بود و مجبور شدم کاملا خارجش کنم ، می خوام بدونم در این حالت من چه مدت دیگه دچار آرتروز خواهم شد ؟؟؟

  پاسخ
 18. حسین ایرگ says:

  باسلام واحترام
  سال۷۹ دچار خراش سپس پارگی منیسک خارجی زانوی راست شده و عمل جراحی نموده و قسمت منیسک آسیبدیده خارج شد ولی بدلیل خدمت سربازی هیچگونه فیزیوتراپی انجام نداده و حال بعد از چندین سال زانوم به سمت داخل کمی منحرف شده و نه کامل کامل صاف میشه و نه تاآخرخم میشه و همواره بادرد زانو را خم و راست میکنم.آیا عملم ناموفق بوده؟ لطفا راهنمایی کنید
  ممنونم

  پاسخ
 19. علی محمدی says:

  با سلام
  نتیجه MRI من دژنراسیون شاخ خلفی هر دوزانویم بود . هنگام پیاده روی زیاد مثلا به مدت نیم ساعت و همچنین بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها احساس درد می کنم آیا درمانی دارد وممکن است کاملا بهبود پیدا کنم و مثل گدشته کوهنوردی کنم ؟
  با تشکر علی محمدی

  پاسخ
 20. محمد جوان says:

  Degeneration in posterior horn of both meniscus is seen
  با سلام . محمد ۳۸ ساله از سمنان هستم . نتیجه گزارش mri زانوی راست . آقا دکتر لطفا مفهوم اون چیه و راهنمایی جنابعالی جهت درمان . سپاس

  پاسخ
 21. زیبا ابراهیمی says:

  سلام من ۳۶ سال دارم جواب ام ار ای پا رو واستون میزارم دکتر من میگه تنها راهش عمل جراحی است از اونجا که هزینه جراحی خیلی بالاست و من هم از عمل جراحی میترسم اگه امکان داره که جراحی نشه بفرمایید و اگر هم که باید جراحی بشه کدام دکتر را در مشهد پیشنهاد میکنید
  right knee mri is done in multiplanar and different time echo exam reveals.
  mild abnormal fluid signal is noted in Para patella and right knee spaces.
  posterior knee aspect abnormal fluid signal is seen.
  buckling pcl is seen. acl is torn.
  bone marrow bone cartilage surface part are normal.
  signal and configuration of lcl and mcl are normal.
  no abnormality is seen in patella femoral and tibiofibular joint spaces.
  soft tissue vessel around the knee joint are normal.
  posterior medial meniscus horn is torn.

  پاسخ
 22. ملیحه زارعی says:

  سلام روزتون بخیر من در یک تصادف که ترک موتور همسرم بودم زانوم آسیب دید و بخیه خورد الان ورم زیادی داره و ۳ ماه گذشته واسم فیزیوتراپی هم نوشتن و میخوام بدونم لازمه mri انجام بدم؟؟؟

  پاسخ
 23. ارش خالقی says:

  سلام خسته نباشین من رباط سلیبی پای راستم تو فوتبال آسیب دیده بود ولی با زانو بند بازی میکردم ولی هر بار ک پیچ میخورد درد میکرد زیاد از آخرین پیچ خوردگی دیگه نتونستم پام راست کنم رفتم MRI منیسک خلفی هم پاره شده و زانو م اب هم آورده نمیتونم پام راست کنم خیلی درد دارم و دیگه نمیتونم درست راه برم چیکار کنم خوب بشم من میخوام دوباره بتونم فوتسال بازی کنم یا حداقل درست راه برم

  پاسخ
 24. سیدجوادتزرقی says:

  بااهداسلام وتشکرازمطالب مفید شما
  من به مدت حدودا دوسه ماه بیشترروزها مدت زیادی به حالت چهارزانو مینشستم وبالپ تاپم که روی زمین گذاشته بودم کارمی کردم وبه همین دلیل حتی کمرخوردرادرهنگام کاربالپ تاپ خم کرده ودرنتیجه به زانوهایم فشار می آمد. کم کم احساس کردم که درقسمت پشت زانوهایم احساس دردزیادی دارم واین دردبقدری شدت پیداکرد که احساس میکردم شاید دچارپارگی مویرگ یا…شده ام
  پس ازازمایشها وام ارای گرفتن ومراجعه به پزشکان متعدد نتیجه ی زیادی نگرفته ام وهنوزهم پاهایم بشدت دردمیکند ونمیتوانم بنشینم ومجبورم یاروی صندلی بنشینم ویا راه بروم وبااین وجود بازهم همیشه دردزیادی درقسمت پشت زانو ویاکشاله ی ران احساس میکنم. ازاین موضوع حدود۵ماه میگذرد
  بهرحال پس از ام ارای نتیجه رابرای هردوزانوی راست وچپ من اینچنین نوشته اند لطفا دراین مورد برایم توضیح دهید:

  تغییراتدژنراتیودرشاخ خلفی منیسک مدیال مشهوداست .

  پاسخ
 25. مرتضی توپکانلو says:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در بررسی بعمل آمده از تکنیک های مختلف MRI از زانو:
  تصاویر علائم تغییرات سیگنال و دفورمیتی و Tear در منیسک خارجی زانو رویت شد.
  پارشیل راپچر لیگمان ASL رویت شد.
  تصاویر علائم تغییرات سیگنال در لیگمان PCL نیز رویت شد.
  مقادیری افوزیون مفصلی مشهود است.
  منیسک داخلی و لیگمان های MCL و LCL و سایر ساختمان های زانو طبیعی است.
  شما چه پیشنهادی دارید برای من دکتر
  وقت دکتر گرفتم، گفتن چن سال دیگه نوبتم میشه
  وضعیت زانوم در چه حدی است
  لطفا راهنماییم کنید.
  متشکرم از زحمات شما

  پاسخ
 26. علیرضا says:

  با سلام و خسته نباشید من حدود ۷ ماه پیش تاندوم های پایم کش امد و به دکتر مراجعه کردم دکترم پایم را گج گرفت و بعد از مدتی ان را باز کردم ولی بعد ۷ ماه در بازی فوتبال به دلیل انداختن وزنم در پای مسدومم دوباره همان درد ها به سراقم امد به ام ار ای رفتم و در ان این چیز ها را نوشته بود علائم در جاتی از تغییرات سیگنال ثانوی به پارسیل راپچر لیگمان acl.علائمtrarشاخ خلفی منیسک داخلی زانو . مقادیری افوزیون مفصلی. تغییرات سیگنال ثانوی به بن بروز در استخوانهای زاو . لطفا جوابمو سریع بدین

  پاسخ
 27. رسول says:

  سلام من ده سال پیش جراحی acl و ترمیم شاخ خلیفی انجام دادم..چند سال پیش یه مقدار درد داشتم ام ار ای گرفتم زده بود پارگی جزیی در شاخ خلفی…ولی بعد یه ماه درد تموم شد و عادی شد..دو ماه پیش سر کار داشتم یه چیز رو بلند می کردم زیر کشکک خیلی درد گرفت این درد هر چند گاهی وقتی زانو میزدم زیر کشکک کلا درد می گرفت و بعد از نیم ساعت ناپدید میشد..من تحقیق کردم فکر کردم تاندوم کشکک اسیب دید ولی چند وقتی هست درد اون خوب شد ولی هنگام چهار زانو نشستن و بعضی حرکتها درد دارم..ایا دوباره مینیسکم اسیب دیده یه دکتر رفتم حتی ام ار ای ننوشت چند تا حرکت گفتم انجام دادم بدتر شدم قطع کردم دیدم با استراحت زانوم بهتره..لطفا کمک کنید

  پاسخ
 28. طاها says:

  سلام من ۳۵ سالمه و در حین بازی در سالن زانوی پای چپم پیچ خورد . ام آر آی گرفتم ومشخص شد رباط صلیبی قدامیم پاره شده و شاخ عقبی مینسکم هم دچار پارگی خفیف شده. متخصص ارتوپد نظرش این بود که حتما باید جراحی بشه و رباطم ترمیم بشه. ضمنا در حال حاضر در شرایط عادی دردی رو احساس نمیکنم و براحتی راه میرم بدون اینکه دردی را احساس کنم.. تنها زمانی که حتی فشار کوچکی به زانوم وارد بشه احساس درد می کنم و به راحتی پام پیچ میخوره.. ممنون میشم راهنماییم کنید باید چکار کنم. ایا امکان داره بدون عمل جراحی بهبودی برام حاصل بشه؟

  پاسخ
 29. امیرحسین says:

  سلام من فوتبال میکنم حدودا سه هفته پیش پای راستم از قسمت زانو در قسمت وسط در حین یک پرش کوچک در هنگام فرود مانند کپسول از داخل صدا خورد الان راه میرم و نرمال میدوم اما فشار میارم یا صربه میزنم یهو یکم خالی میکنه علتش چیست

  پاسخ
 30. مالک یزدان پناه says:

  سلام آقای دکتر، حدود یک سال و نیم پیش در حالت عادی به زانوی من فشار اومد و پشت زانوی من گاه و بیگاه یک پیچ میخوره و دوباره با یک صدا ودرد خیلی خفیف بر میگرده سرجاش، دو بار در این مدت فیزیوتراپی رفتم ولی بعد از مدتی دوباره با یه فشار مختصر گاهی همونطور میشه ولی تو راه رفتن و حالت عادی هیچ مشکلی ندارم،تو MRI هم دکتر میگه چیز خاصی نیست البته این مطلب نوشته signal change grade I to grade II at
  mild efusion is seen the suprapatellar and articular spaces؛ posterior horn of both meniscus is seen

  پاسخ
 31. مهران says:

  سلام ،من سه سال و نیم پیش عمل رباط و مینیسک کردم،الان دوسه روزی میشه زیر بخیه عمل ورم کرده و درد شدیدی دارد،ب طوریک در راه رفتن دچار اختلال و ناراحتی میشوم،علت چیست؟!

  پاسخ
 32. حمیدرضا فروغی says:

  با سلام و روز بخیر
  مدتی ۶ ماه است زانوم موقع بلند شدن صدا میده و گاها به سختی باز میشه و موقع دویدن تقتق صدا می ده و درد میگیره. احتمال پارگی مینیسک هست؟
  ضمنا این صدا بعد از ماندن پام زیر بدنم در ورزش والیبال اتفاق افتاد

  پاسخ
 33. سامان says:

  من اواخر سال ۹۵ پام تو فوتبال پیچ خورد و زانوم ورم کرد بعد از ۱۳ الی ۱۴ روز ورمش خوابید تا دو ماه پیش هیچ مشکلی نداشتم ولی الان در موقع را پام دچار بی ثباتی شده و هنگان راه رفتن صدای تق تق از زانوم میاد و هنگام نشست و برخواست زانون قفل میشه بهطوری که احساس می کنم کشکک پام اومده رو منیسک داخلی شما چه راهی برای درمان زانوم پیشنهاد می کنید؟

  پاسخ
 34. فرزانه says:

  سلام..من۲۰سالمه و حدود۲ هفته ی پیش تو یکی
  از تفریحای شبونه تو پارک بعد از۲ساعت بازی والیبال موقه استراحت کردن زانومو خم کردم وقتی میخواستم بازش کنم دیگ باز نمیشد یعنی قفل شده بود منم یکم بهش فشار اوردم و ب زور پامو صاف کردم که صدای خیلی بدی داد..تا چن روز اصلا نمیتونستم خم و راس کنم و خیلی اذیت میشدم..بعد از پاد ویشکا استفاده کردم و چند وقتی خوب بودالان بعد از ۳هفته هر از گاهی تو رانندگی های طولانی۲ساعته فوق العاده سوزش هست تو زانوم..!آیا احتمال پارگی مینیسک وجود داره؟

  پاسخ
 35. Arman says:

  سلام
  من ۴روز پیش در تمرین کشتی از ناحیه زانو آسیب دیدم و زانوی سمت راستم دچار چرخش روی تشک شد اون لحظه زیاد درد نداشتم اما ب مرور زمان در بیشتر شد روز بعد زانوم به سختی خم و راست میشد اما با گذاشتن یخ روی محل صدمه درد کمتر شد و تا الان دیگه درد آنچانی نداشتم و پامو میتونم خم و راست کنم اما با یکم مکس
  سوالم اینه ک من نه ورمی داشتم در قسمت زانو نه قفل کرد زانوم بازم ممکنه پارگی در قسمت مینیسک یا رباط داشته باشم؟

  پاسخ
 36. saeedn.73 says:

  با سلام .
  سیگنال افزایش یافته در شاخ خلفی مینیسک مدیال قابل رویت است یعنی چی؟ ایا اگه منظورش پارگی مینیسک هست کدوم مینیسک؟
  کنتوزیون درکندیل های مدیال ولترال فمور و لترال تی بیا قابل رویت است یعنی چی؟ با تشکر لطفا جواب در صورت امکان ب ایمیل بفرستید.

  پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *