در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
  • نویسنده

سامان

من دچار پارگی رباط acl و منیسک داخلی شاخ خلفی شدم اما زانونم خالی نمی کند فقط یکی دو بار موقع راه رفتن لرزش همراه با درد داشته ولی هنگام نشست و برخواست قفل میشه و در هنگام راه رفتن درد دارم با پیچش خفیفی در پام درد شدیدی در زانوم احساس می کنم شما چه راه حل درمانی برای من پیشنهاد می کنید

#1573 پاسخ

خاتون

_
    First and Last Name :Alireza Rostami Date:02/04/97 Dear Dr Asghari’negad M.R.I OF THE LEFT KNEE JOINT without contrast:
    Small increased signal intensity in course of 1CL is noted suggestive of small purliol
    thickness tear. • Small baker cyst in medial aspect of popliteal fossa is seen.
    Increased signal intensity in medial collateral ligament is seen suggestire of partial thickness tear.
    • Intrasubstance degeneration in posterior horn of mediul meniscus is setni. -No bony lesion is seen. No subchondral signal changes is seen. -The lateral meniscus of the knee joini present a normal triangulur configuration un uriu! images and have a homogenous internal structures of low sigral intensity. The unierius horn, mid portion, and posterior horn each display (7 smovili, inloci surjuce. -The posterior cruciate ligament is intact and is normal in siceir width and signal characteristic.
    -The lateral collateral ligament is intact and normal width.سلام پدرم ۵۴سال داره زانوش قفل کرده و ورم داره ,میشه نظرتون در مورد ام آرآی بگید؟خیلی ممنونم

در حال نمایش 2 نوشته (از کل 2)
پاسخ به : پارگی رباط و منیسک
اطلاعات شما: