آسیب های لیگامان طرفی داخلی

دکتر محمود جبل عاملی – متخصص ارتوپدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران، فلوشیپ جراحی زانو و آرتروسکوپی از کانادا

آناتومی:
زانو را چهار لیگامان اصلی در بر گرفته است یکی از این لیگامان ها، لیگامان طرفی داخلی یا Medial Collateral Ligament است که به اختصار به آن MCL گفته می شود. لیگامان طرفی داخلی از دو قسمت عمقی و سطحی تشکیل شده است. لیگامان سطحی در بالا به ناحیه پشتی کوندیل داخلی فمور متصل می شود و در پایین به ناحیه متافیزیال استخوان تی بیا یا همان درشت نی حدودا 4 تا 5 سانتیمتر دیستال به خط مفصلی متصل می گردد لایه عمقی لیگامان علاوه براتصالات استخوانی که دارد به منیسک داخلی نیز متصل می گردد. لیگامان MCL موجب پایداری زانو و مقاومت در مقابل یروی والگوس اعمال شده بر آن می شود.

Picture1یکی از شایعترین آسیب های لیگامانی زانو مربوط به آسیب های لیگامان طرفی داخلی یا MCL می باشد این آسیب به ویژه در ورزشکاران جوان شایع است. در حدود 56 درصد موارد آسیب دیدگی این لیگامان در محل اتصال لیگامان به استخوان فمور ( ران) است.
مکانیسم:
آسیب این لیگامان ناشی از اعمال یک نیروی والگوس می تواند ایجاد شود به عیارت دیگر در اثر یک ضربه و اعمال فشاربه قسمت خارجی زانو ایجاد می گردد و ممکن است بسیار هم درد باشد.
Picture2علائم آسیب:
بیمار بعد از آسیب درد شدیدی در ناحیه داخلی زانوی خود احساس می نماید. ممکن است تورم بر روی ناحیه داخلی زانویخود داشته باشد. در پارگی شدید ناپایداری در زانو احساس می نماید به عبارت دیگر بیمار در زمانی که نیروی والگوس بهپای وی اعمال می شود احساس می نماید که زانوی وی از سمت داخل ناپایدار است یا اصطلاحا خالی می نماید.
تشخیص:
در مرحله اول تشخیص پزشک از بیمار یک شرح حال دقیق می گیرد این شرح حال شامل مکانیسم ایجاد آسیب، علائم ایجاد شده و علائم موجود می باشد. سپس نوبت به معاینه توسط پزشک متخصص می رسد. یکی از تست های کمک کننده در این آسیب والگوس استرس تست است که پزشک با اعمال نیروی والگوس به زانوی آسیب دیده و بررسی میزان بازشدن زانو و سایر علائم موجود به تشخیص نزدیک می شود.

ligament-injuryتصویر انجام والگوس استرس

تست
برای تشخیص دقیق تر پزشک از رادیولوژی تحت استرس والگوس و همچنین MRI می تواند کمک بگیرد. انجام MRI روشی بسیار مناسب جهت تشخیص آسیب است.
درمان:
درمان پارگی منفرد MCL به ندرت احتیاج به جراحی دارد و با کمک بریس و فیزیوتراپی معمولا بهبود پیدا می نماید ولی اگر این آسیب همراه با سایر آسیب های لیگامانی یا منیسک باشد معمولا جراحی اندیکاسیون می یابد.

knee-brace

اشتراک در تلگرام

1 پاسخ
  1. mohammad.kh says:

    سلام.منم درگیر این مشکلم البته یکی از موارد زانوم پارگی mcl.و با زحمت تونستم تقریبا ۹۰درجه زانومو خم کنم.درد شدیدی دارم موقع خم کردن.ب همه ورزشکاراپیشنهاد میکنم روی عضلات چهار سر خیلی خیلی خیلی خیلی زیاد کار کنن تاهمچین اسیبایی نبینن.ارزوی سلامتی میکنم براتون

    پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *