زانوی دوندگان (عارضه ایلیوتیبیال باند)

دكتر امیرشهریار آریامنش- متخصص ارتوپدي، استادیار دانشکده علوم پزشکی مشهد

دكتر کاظم نوروزی- کارشناس ارشد آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی

 

ایلیوتیبیال باند(نوار لگنی درشت ـ درشت نی) از لگن نشأت می­گیرد و از دو عضله کشنده پهن نیام و سرینی بزرگ که توسط پوششی از نیام احاطه شده، تشکیل شده است. این باند تا قسمت زانو کشیده می­شود و افرادی که پرونیشن زیاد و پای پرانتزی دارند و یا در جاده ­های ناهموار می­دوند در خطر ابتلای بیشتری به این آسیب هستند. در این آسیب ایلیوتیبیال باند دچار کوتاهی شده و به قسمت دیستال و خارجی ران کشیده می­شود. کسانی که دارای زانوی پرانتزی بوده و یا کسانی که یک پای آنها بلندتر از پای دیگرشان است (در پای بلندتر) دچار این عارضه می­شوند. عارضه زانوی دوندگان یک وضعیت دردناک است که به درد ناحیه خارجی مفصل زانو و بالای فوق لقمه ران می­انجامد.

runner-knee

علائم و تشخیص

 • پس از دویدن مسافتی مشخص، معمولاً درد آغاز شده و سپس افزایش می­ یابد تا هنگامی که دویدن برای فرد غیر ممکن گردد.
 • دویدن در سرازیری موجب تشدید درد می­ شود. با استراحت درد کمتر می­ شود و دوباره با شروع حرکت درد آغاز می­ شود.
 • با بازشدن مفصل زانو، نوار ایلیوتیبیال روی بخش خارجی لقمه ران سرخورده و باعث التهاب موضعی می­ شود (التهاب تاندون یا کیسه رکبی).
 • مشاهده علائم مربوط به چرخش بیش از حد پا (پرونیشن) و یا زانوی پرانتزی
 • آزمون اُبر مثبت می­شود.

این آزمون کوتاهی و یا سفت بودن نوار ایلیوتیبیال را نشان می­دهد. در این تست بیمار به پهلو دراز می­کشد و پای سالم را در زیر قرار می­دهد و پای مورد ارزیابی در بالا قرار می­گیرد. فرد باید ران و زانوی سالم را در حالت خم روی زمین قرار دهد و زانوی آسیب­ دیده را تا 90 درجه خم می­کند سپس مفصل را در وضعیت آبداکشن قرار داده و هایپراکستنشن انجام می­دهد. سفتی و کوتاهی نوار ایلیوتیبیال از افتادن اندام به زیر خط افقی جلوگیری می­کند.

runner-knee-1

 • حساسیت در قسمت پایینی ایلیوتیبیال باند، یعنی بین برجستگی Gerdy و اپی کندیل خارجی استخوان ران

درمان شامل استراحت فعال، اجتناب از دویدن در سرازیری و پس از مرحله حاد استفاده از داروهای ضد التهاب و تزریق استروئید در محل، بهره­گیری از کفش طبی مخصوص و در نهایت جراحی است.

 

اشتراک در تلگرام

2 پاسخ
 1. امید says:

  سلام من علائم که برای عارضه باند ایلیوتیبیال بیان کرده اید را دارم واین موضوع باعث شده که دیگر نتوانم فوتبال بازی کنم .آیا راهی وجود دارد که بتوانم این مشکل را حل کنم؟

  پاسخ
 2. علی says:

  سلام من دقیقا این عارضه رو دارم محل درد هم دقیقا اینجایی هست که نشان داده شده و موقع کوهنوردی فقط هم موقع فرود درد شدید میگیره و زانوم از شدت درد قفل میکنه..چه باید کرد

  پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *